Doprava zdarma při nákupu nad 1000 Kč

Jak na ekologický jarní úklid? Stačí vám jedlá soda, bílý ocet a kyselina citronová

 

Jaro je tady a s ním i období, kdy se nám do rukou téměř automaticky dostávají houbičky, hadříky a čisticí prostředky. Mnoho z vás jistě začíná přemýšlet, jak udělat jarní úklid ekologičtěji, nebo možná také levněji. Věděli jste, že mnoho produktů, které máte běžně v kuchyni, může posloužit jako skvělý čistící prostředek? Jedlá soda, bílý ocet a kyselina citronová jsou tři základní ingredience, které vám při úklidu mohou hodně pomoci. Stačí jen vybrat nejlepší kvalitu těchto produktů a postarat se tak o úklid bez balastu a příměsí.

 

Jedlá soda jako univerzální pomocník

Jedlou sodu máme většinou doma pro pečení, ale ne všichni jistě ví, že vynikající služby poskytne i při úklidu. Je to díky její schopnosti odstraňovat mastnotu a pohlcovat zápachy. V kombinaci s vodou ji můžete použít na čištění nebo na otírání kuchyňských linek, dřezů, sporáků či na vytírání podlahy. Stačí si vytvořit pastu z jedné části jedlé sody a dvou částí vody a vrhnout se na úklid. 

 

Bílý ocet a jeho čistící schopnosti

Bílý ocet je další zázračný pomocník v domácnosti. Jeho kyselost dokáže rozpustit vodní kámen, odstraňuje nečistoty, mastnotu a dezinfikuje. Proto je bílý ocet ideální při čištění koupelen, sprchových koutů, baterií, lednic, odpadkových košů, toalet, ale také při mytí oken či podlah. Pokud ho smícháte s vodou v poměru 1:1, získáte všestranný čistící prostředek, který je vhodný téměř na všechny povrchy.

 

Kyselina citronová na vodní kámen

Kyselina citronová je účinná volba, pokud potřebujete odstranit usazeniny od vodního kamene, bakterie, plísně i zápachy. Snadno s ní vyčistíte vaše spotřebiče jako myčky, pračky, kávovary, rychlovarné konvice, ale pomůže vám také se špinavými dřezy a nejrůznějšími povrchy. Stačí ji smíchat s teplou vodou (aby se rozpustila) v poměru 1:1, nalít do rozprašovače a nanést na postižené místo. Po chvilce setrvání stačí setřít a vodní kámen je pryč. Navíc kyselina citronová zanechá příjemnou citrusovou vůni.

 

Návody na dávkování

Aby vám vaši pomocníci pro ekologický úklid dobře sloužili, dbejte na správné dávkování. Zde je shrnutí:

 

  1. Pasta z jedlé sody a vody na čištění a otírání povrchů: 1 část sody na 2 části vody.
  2. Bílý ocet a voda jako univerzální čistící prostředek: 1 část octa na 1 část vody.
  3. Kyselina citronová a voda na vodní kámen: 1 část kyseliny citronové na 1 část vody.Těchto několik tipů vám jistě pomůže nejen při vašem úklidu, ale také na cestě k udržitelnějšímu životu. Ekologický úklid nemusí být komplikovaný nebo příliš nákladný. S těmito třemi přírodními produkty můžete udělat velký krok k čistšímu a zdravějšímu domovu i planetě.