Doprava zdarma při nákupu nad 1000 Kč

Jak odstranit zápachy v domácnosti: 1. pomocí kyseliny citronové

Když se řekne vůně domova, každý si představí něco jiného. Někdo si představí vůni jablečného štrůdlu, někdo levandulovou koupel, jiný zase luxusní parfém. Každá domácnost však čas od času čelí i nepříjemným zápachům, které dovedou zkazit náladu, zvláště, když zrovna čekáme návštěvu. Proto přinášíme několik tipů, jak se těchto zápachů zbavit rychle a šetrně k našemu zdraví za pomoci kyseliny citronové, bílého octu a jedlé sody. To jsou hlavní pomocníci, kteří navrátí našemu domovu čistotu, svěžest a příjemnou atmosféru. V tomto článku se zaměříme na kyselinu citronovou.

Kyselina citronová je přírodní deodorant a čistič, který dodává svěží vůni citronu. Díky jejím antibakteriálním vlastnostem dokáže neutralizovat zápachy tak, že rozkládá molekuly, které je způsobují. Je tedy ideálním bojovníkem proti nejrůznějším zápachům, se kterými se můžete nejen doma setkat.

 

Osvěžení vzduchu v obýváku i celé domácnosti 

Obývací pokoj bývá obvykle centrem rodinného dění. Proto se v něm může vyskytovat zápach z domácích mazlíčků, zatuchliny na kobercích či skvrn od dětí na čalouněném nábytku. Nelibá vůně například od botníku se může objevit také v předsíni, ale v jiných místnostech. Použijte kyselinu citronovou jako domácí osvěžovač vzduchu. 

Postup: 

Připravte si roztok z vlažné vody a kyseliny citronové (cca 0,5-1 lžíce kyseliny na 500 ml vody), můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje. Vznikne vám přírodní osvěžovač, který můžete pomocí rozprašovače rozptýlit po místnosti a nechat jeho citrusovou vůni pohltit veškeré nežádoucí pachy.

Odstranění zápachu po vaření na lince, na vařečkách a prkýnkách

Po loupání česneku, krájení cibule nebo čištění ryb se zápachu na lince či dřezu jen tak nezbavíme. Stejně tak je potřeba jednou za čas "osvěžit" vařečky a dřevěná prkýnka, na kterých ulpívají pachy z vaření. 

Postup:

Vytvořte si roztok z kyseliny citronové a teplé vody v poměru cca 1-2 lžíce na 1 litr vody. Tento roztok postříkejte na zapáchající linku, nechte chvíli působit a poté vše důkladně opláchněte čistou vodou. Ve stejném roztoku můžete udělat také "lázeň" vašim vařečkám a prkýnkům. Nechte je 15-30 minut ponořené v roztoku a poté opláchněte a vysušte. Zápach se vytratí a celá kuchyň bude opět vonět svěžestí. 

 

Osvěžení zatuchlého ložního prádla, dek i přikrývek 

V ložnici se může občas objevit zápach zatuchliny. Ten může být způsobený vlhkostí, potem, nebo jen tím, že některé lůžkoviny, jako jsou přikrývky, polštáře, deky či přehozy se zkrátka neperou tak často. 

Postup: 

Přidejte kyselinu citronovou do praní těchto lůžkovin, ale i do ložního povlečení a prostěradel, které mohou být po delším používání cítit potem. Stačí přidat pár lžic (alespoň 2) do pracího cyklu. Nejenže odstraní zápach, ale navíc zanechá prádlo měkčí a svěží.

Toto jsou základní tipy, jak zázračně dokáže kyselina citronová osvěžit vzduch nejen ve vašem domově. V dalším článku se budeme věnovat odstranění zápachů pomocí bílého octu