Doprava zdarma při nákupu nad 1000 Kč

Jak odstranit zápachy v domácnosti: 3. pomocí jedlé sody

Každý máme jinou představu o tom, jak by měl vonět náš domov. Pro jednoho to může být vůně čerstvě upečeného chleba, pro druhého přírodní vůně bylinek. Nikdo z nás však nechce, aby v jeho domácnosti něco zapáchalo. Nežádoucí pachy se ale tu a tam mohou objevit v každé domácnosti. Naštěstí existují osvědčené metody, jak se jich zbavit efektivně a bezpečně pro naše zdraví. Mezi tyto metody patří použití přírodních a snadno dostupných produktů, jako je kyselina citronová, bílý ocet a jedlá soda, které se budeme věnovat v tomto článku. Nechte se inspirovat následujícími třemi tipy, jak s pomocí jedlé sody osvěžit koberce, pohovku a botník, a to vše s přesným návodem, jak na to.

 

Osvěžení koberců 

Koberce v domácnostech mohou vyprávět příběhy špinavých bot, rozlitých čajů, dětských nehod nebo hraní domácích mazlíčků. Abyste navrátili vašemu koberci jeho původní čistotu a svěžest, postačí vám jednoduchý trik s jedlou sodou

 

Postup:

 1. Koberec důkladně vysajte, aby byl zbaven všech nečistot a prachu.
 2. Rozsypte rovnoměrně jedlou sodu po celém povrchu koberce. Jako dobrý pomocník vám k tomu poslouží cedník, pomocí kterého rozprostřete dostatečné množství sody po celém povrchu koberce. 
 3. Nechte sodu působit alespoň 20 minut, ideálně však přes noc, aby měla dostatek času absorbovat veškeré nepříjemné pachy. 
 4. Nakonec koberec opět pečlivě vysajte, přičemž s sebou odstraníte i všechen prášek s pohlcenými zápachy. 

 

Osvěžení sedací soupravy, pohovky či gauče

Pohovka je často místem, kde schází celá rodina. Proto do ní časem mohou vsáknout různé pachy, ať už od potravin, tekutin, domácích mazlíčků nebo třeba potu členů domácnosti. Jak ji tedy osvěžit?

 

Postup:

 1. Odstraňte veškeré polštáře a pokud je to možné, sundejte i potahy, které vyperte v pračce dle instrukcí výrobce.
 2. Celou pohovku vysajte, abyste odstranili prach a drobky. Vysajte i štěrbiny mezi čalouněním, protože právě tam se nečistoty nejvíce usazují. 
 3. Pokud máte textilní povrch pohovky, posypte ji rovnoměrně jedlou sodou, stejně jako u koberce.
 4. Po cca 20 minutách až hodině (nebo opět klidně přes noc) vysajte sodu společně s nepříjemnými pachy. Podobný postup můžete použít i u matrací, kterým věnujeme pozornost v samostatném článku.

 

Zápach z botníku nebo staré skříně

Botník se často nachází na chodbě, která je obvykle prvním místem, kde vítáme návštěvu. Právě proto by měl působit přívětivě a svěže. Naneštěstí obuv může přinést do domova pachy, které nejsou vždycky příjemné. Jak se zápachu z botníku snadno zbavit?

 

Postup:

 1. Vyprázdněte botník a každou obuv zvenčí otřete.
 2. Botník důkladně vysajte, pokud je moc znečištěný, umyjte nečistoty a osušte, nebo nechte vyschnout.
 3. Uvnitř každé boty a také v botníku rozprostřete jedlou sodu. U obuvi stačí malá hrst, u botníku lze použít více sody v závislosti na velikosti prostoru.
 4. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc, a pak sodu vysajte z bot i z botníku. 

 

Zápach z domácích mazlíčků

Jedlá soda je přírodní odstraňovač pachů a je tak bezpečná i pro pomůcky či pelíšky vašich mazlíčků, které mohou po dlouhodobém používání mazlíčkem pěkně zapáchat. Pokud se chcete těchto pachů zbavit citlivě ke svému zvířeti, použijte právě jedlou sodu. 

 

Postup:

Posypte jedlou sodou jeho lůžko nebo klec, nechte alespoň 20 minut působit a pak vysajte. Pokud jsou patrné odolné skvrny, vyčistěte je pastou, kterou vytvoříte z 1 dílu jedlé sody a 1 dílu vody. Použijte k tomu jemný kartáč. Zbytky sody odstraňte vlhkým hadříkem.

 

Jedlá soda je přírodní, cenově dostupná a všestranná, proto by neměla chybět v žádné domácnosti.