Doprava zdarma při nákupu nad 1000 Kč

Jednoduchý trik, jak vyčistit matrace a čalouněné pohovky pomocí jedlé sody

Pravidelně pereme povlečení, prostěradla, polštáře, dokonce i přikrývky a deky. Ale co matrace nebo čalounění na pohovkách, které do pračky dát nemůžeme? A přitom právě v nich se drží množství roztočů, alergenů a zápachů. Čalouněný nábytek je navíc často terčem nejrůznějších skvrn způsobených hraním s dětmi, mlsáním u filmu, pohoštěním pro návštěvy a podobně. Zde je jednoduchý tip, jak je vyčistit a osvěžit pomocí jedlé sody, která si poradí nejen s běžnými nečistotami, ale také rozpouští mastnotu a neutralizuje zápach.

 

Postup: 

  1. Matraci, sedací soupravu či jiný čalouněný nábytek nejprve vysajte vysavačem s nástavcem na čalounění. Odstraníte tak všechny mechanické částečky včetně prachu, vlasů, chlupů od domácích mazlíčků a drobků. Nezapomeňte vysavačem přejet i boční strany matrace nebo spoje a otvory v čalounění, kde se hromadí nejvíce nečistot.
  2. Připravte si jedlou sodu do uzavíratelné sklenice. Množství zvolte podle plochy, kterou čistíte. Na jednu klasickou matraci o rozměrech 90x200 cm by vám měl stačit cca 1 hrnek jedlé sody. Sklenici uzavřete. 
  3. Nyní udělejte díry do víka a nasypejte přes něj jedlou sodu na matraci či pohovku tak, aby aby byla celá pokrytá. Popřípadě můžete použít i síto.
  4. Jemným hadříkem, měkkou stranou houbičky či kartáčem s měkkými štětinami vetřete sodu do matrace nebo čalounění a nechte alespoň 20 minut působit. Nedrhněte silou. 
  5. Pokud je někde patrná silná skvrna, například mastný flek, ale i skvrna od krve nebo od vína, můžete na ni použít pastu, kterou vytvoříte smícháním jedlé sody a vlažné vody v poměru cca 1:2. Pastou jemně očistěte skvrnu a nechte ji také působit cca 20 minut.
  6. Sodu je potřeba z matrace i čalounění důkladně odstranit. Nasypanou sodu vysajte vysavačem a případná místa, kde jste čistili pastou, dočistěte vlhkým jemným hadříkem.

 

Tento postup pravidelně opakujte, ideálně jednou za měsíc. Nejen, že se vám bez alergenů bude lépe dýchat, ale ve svěžím a čistém prostředí si i lépe odpočinete.